Praga Baby

Fotky Praga Baby, uzavřená karoserie

Fotky Praga Baby, otevřená čtyřsedadlová karoserie (dlouhý roadster)

Fotky Praga Baby, otevřená tří- až čtyřsedadlová karoserie (krátký roadster "sport")

Fotky Baby v dílech

Praga Baby - jedna z nejmenších (špíš úplně nejmenší) a zároveň nejsympatičtějších pragovek, byla vůbec prvním vozem této značky, který měl páteřový rám, který byl vpředu i vzadu rozvidlený, s oběma nápravami dělenými. Byla zkonstruována Ing, Rudolfem Vykoukalem za dobu pouhých několika týdnů (prosím, jestli někdo máte přesný údaj, dejte mi vědět) jako reakce na jiné malé automobily ostatních značek jako např. Škoda Popular, Aero 30, Z4 aj. Na jaře roku 1934 vyjely z továrny první prototypy. V těch se zpočátku zkoušel zcela nový dvouválcový motor o obsahu cca 700ccm, ale pro další výrobu byl použit osvědčený spodový čtyřválec typické pragovácké konstrukce, téměř shodný s motorem typu Piccolo. První kusy (vyrobené až cca do poloviny roku 1935) se od pozdějších lišily zejména:
zadní nápravou bez diferenciálu
malou roztečí kol,
tachometrem o průměru 80 mm (oproti pozdějším 140mm)
jednodušší převodkou řízení-byla pouze uchycena k rámu a v bronzovém tělese se pohyboval hřeben-později se montovala na jakousi odlitou konzoli šroubovanou k rámu, na které bylo ještě druhé ložisko pro lepší vedení hřebenu, který byl delší.
u limuzínky ještě děleným zadním okénkem (později vcelku) a jinými zámky dveří. Bejbina se záhy po uvedení na trh stala velice oblíbenou, dalo by se říci až módním hitem. Bylo to jistě nejen kvůli modernímu podvozku, ale hlavně díky líbivým karoseriím. Ty také zajistily četná umístění na předních pozicích v různých soutěžích elegance. Pragovky Baby se také vyvážely do ciziny a to nejen k našim sousedům, ale do většiny evropských zemí. U nás jste si ji mohli pořídit za 23 000KČS uzavřenou, nebo za 21 800 otevřený roadster. V roce 1937 byla výroba náhle ukončena. Tehdejší veřejnost byla poněkud šokována, ale záhy se jí dostalo vysvětlení. Místo typu Baby uvedla Praga na trh zpět typ Piccolo. Ta se starou Piccolou ale měla pramálo společného, byla to spíše ještě zdokonalená Baby, hlavně co se týče modernější a větší karoserie (dle mého názoru ale už ne tak hezké...). Za dobu přibližně tří let bylo vyrobeno celkem asi 3900 kompletních vozů Baby s různými karoseriemi, což byl opravdu velký úspěch. S Pragovkami Baby bylo podniknuto také několik dálkových jízd a občas byly využívány i k závodům, hlavně do vrchu. Jezdilo s nimi také mnoho známých osobností např. Ljuba Herrmanová, Lída Baarová...

Chassis


Rám podvozku byl čtvercového průřezu, což vzniklo podélným svařením dvou ocelových U profilů. Ty jsou vpředu i vzadu od sebe rozehnuté a tím vzniklo rozvidlení pro motor a vzadu pro diferenciál. Vpředu jsou "účka" ještě z vnitřní strany vyztužená ocelovým plechem s odlehčujícími dírami.Nápravy byly, jak už bylo řečeno, dělené, obě podobné koncepce. Skládaly se z listového pera a výkyvných ramen vylisovaných a svařených z plechu. Vpředu je příčné poloeliptické pero dole a ramena nahoře a vzadu naopak. Je ještě doplněno jakýmysi náhražkami tlumičů pérování v podobě malých listů per namontovaných opačně ze spodu hlavního listu pera. Rám je, na tehdejší dobu, velice nízko, je dokonce podvěšen až pod osu náprav, takže automobil má docela nízko i těžiště a na svou dobu také velmi dobré jízdní vlastnosti. K těm přispěly, byť za cenu složitější a nákladnější výroby, také promyšlené nápravy, které neměly při propérování téměř žádného bočního posunu. Tím se také dosti šetřily pneumatiky. Ty byly balonové o šíři 4,75 (u prvních vozů) nebo superbalonové široké 5,25 palců, obuté na 16ti palcových, plechových plných ráfcích. Na zakázku bylo možno přikoupit kola paprsková. Naopak negativně jízdní vlastnosti ovlivňoval poněkud úzký rozchod kol. Ten byl vpředu 1125mm vzadu 1170mm (u prvních verzí ještě o 60 mm méně). Rozvor náprav byl 2540mm. Brzdy byly mechanické, ovládané lanky, z části vedenými v bowdenech, na všechna čtyři kola s mírně zvětšeným účinkem na přední nápravu oproti zadní. Ruční brzda s pákou u pravé ruky řidiče působila také na všechna kola, protože byla spřažena s lanky brzdy nožní. Kompletní šasi vážilo cca 560kg.

Motor, převodovka, rozvodovka

Řadový, čtyrválcový, spodový motor klasické pragovácké konstrukce byl pro bejbinu (podle mého názoru) už poněkud zastaralý. Už v té době to byla konstrukce stará přes deset let. Za to byl však ověřený, velice spolehlivý a snadný na údržbu. Měl vrtání 60mm a zdvih 88mm, z čehož plyne objem 995 ccm. Výkon byl pouhých 22 koní při 3200ot/min. I tak malé stádečko koníků však dokáže auto rozhýbat, při spotřebě 8-9 litrů benzínu na 100 km, až na 100 km/h! Kliková hřídel byla uložena pouze ve dvou hlavních ložiskách (jen na koncích), což se později projevilo jako největší slabina a ložiska, jak hlavní, tak ojniční, byla vylévána kompozicí. Účinné mazání obstarávalo tlakové olejové čerpadlo doplněné čističem, poháněné od masivní (možná až předimenzované) vačkové hřídele. Ta byla poháněna přímo od klikové hřídele ozubenými koly se šikmým ozubením, což zaručovalo nízkou hlučnost. Hlava motoru byla snímatelná, odlévaná z hliníkové slitiny, stejně tak jako kliková skříň. Blok válců je celý odlit z litiny. Spolehlivé chlazení zajišťoval dosti velký chladič, doplněn o ventilátor a cirkulaci vody napomáhala i vodní pumpa. Motor se roztáčel elektrickým spouštěčem zn. Bosch umístěným za motorem, uvádějícím se v činnost stisknutím tlačítka na přístrojové desce. Nouzově bylo možno motor roztočit také klikou. Spojka byla suchá, jednolamelová, ovládaná táhlem. Třístupňová převodovka se zpátečkou byla spolu s motorem sešroubována do jednoho bloku a spolu byly pružně uloženy v předním rozvidlení rámu. 2. a 3. rychlostní stupeň byl synchronisován a ozubení kol těchto převodů bylo bezhlučné-šikmé. Přenos kroutícího momentu k zadní nápravě obstarával dlouhý kardanův hřídel, s pružnými hardy spojkami na obou koncích, vedený nad rámem, což bylo poněkud neobvyklé. V zadním rozvidlení spočívala ze začátku pouze jednoduchá rozvodovka, ale už v roce 1935 dostal vůz i diferenciál s bezhlučným ozubením Gleason. Poloosy byly velice složité, jak u rozvodovky, tak u kola byl křížový kloub, u rozvodovky ještě axiálně se pohybující na drážkách (kvůli změně délky poloosy při propérování).

Elektroinstalace

Šestivoltovou elektroinstalaci se starterem, stěračem čelního skla, předními světlomety, zadní lampou, stropním světýlkem, směrovými svítilnami na předních sloupkách a klaksonem v základní výbavě spolu se zapalováním obstarával akumulátor a dynamo. U tohoto vozu je zajímavá zapalovací cívka, která měla 3 kontakty+vývod vysokonapěťového kabelu. Třetí kontakt (16) byl určen pro startování, byl zapojen cca do 2/3 celkové délky vinutí cívky, což mělo za následek, že z cívky na 6V se stala na chvíli cívka na 4V, takže dávala dobrou jiskru i s horším akumulátorem, u něhož kleslo napětí. Toto zapojení se uvádělo v činnost automaticky při stisknutí tlačítka spouštěče.

Karoserie a interier

Karoserie s výdřevou z kvalitního jasanového či dubového dřeva byla na svou dobu velice moderního vzhledu a to jak dvoudveřová uzavřená (malá limuzínka), tak zejména i dva druhy otevřených karoserií, které se standardně prodávaly. Kromě těchto se přímo v továrně Praga vyráběly např. speciální roadstery, polokabriolety, dodávky a další. Skelet karoserie byl pevně přichycen k rámu celkem na třech příčkách, měla celokovovou podlahu, uzavřená i střechu, což bylo na svoji dobu velmi pokrokové. Limuzínka měla spouštěcí okénka ve dveřích, roadster, kvůli sportovnímu střihu vykrojených dveří (anglický styl elbow out) pouze okénka slídová, připínací. Přední okno bylo u roadsteru sklápěcí, stahovací střecha trubková, jednoduchá. Zajímavostí uzavřené karoserie je, že prostřední sloupek, nespojuje práh se střechou, jak bývá zvykem, ale končí už v úrovni oken. Boční okénko tedy nemá uzavřený rám, lišta dveří po zavření dosedá rovnou na sklo, což bylo nevídané a Baby je tím dodnes typická. Toto řešení je sice krásné, ale nám renovátorům (nebo aspoň mě), to vzhledem k velkým a těžkým dveřím dělá tak trochu starosti...

Přístrojová deska byla také navrhnuta v nejmodernějším stylu. Byla sice trochu strohá, ale zato přehledná a účelná. Nepostrádala žádné věci důležité pro příjemnou jízdu. Uprostřed byl sdružený ukazatel, který obsahoval tachometr, počítač kilometrů i denní počítač, manometr, informující o tlaku oleje a hodiny. Vedle tachometru nahoře vlevo byl přepínač směrových světel, vpravo přepínač hlavních světel, pod ním táhlo předstihu a vlevo táhlo sytiče. Spínací skříňka, tlačítko spouštěče a kontrolka dobíjení se nacházely poblíž volantu. Tlačítko klaksonu bylo ve středu černého tříramenného volantu. Čalounění vozu se šilo buď z příjemné látky, neb z umělé kůže. Na zakázku i z kůže pravé. Přední sklopné trubkové sedačky byly měkce polstrovány o zadní pohodlné sedačce ani nemluvě. Limuzínka byla 3680 mm dlouhá, 1450 mm vysoká a 1420 mm široká (první verze 1350mm).

Originální díly pro automobil Praga Baby dodávané jinými továrnami.


karburace-Zenith 26T (Příp. Solex)
elektoinstalace Bosch:
rozdělovač VE4AS109
spouštěč BGC 0,4/6L3
zapalovací cívka TE6/1
přepínač světel HQ 1
přepínač směrových světel SSH 38/2
spínací skříňka SSH 4/3
tlačítko spouštěče SSH 505/2
kontrolní lampička dobíjení JJ 5/1
přední světla Bosch (170 nebo 200mm)
směrové svítilny (fajfky) Scintilla (zřídka se montovaly i "plácačky")
motorek stěračů Vokáč (Bosch)
pneu-různé značky



Další užitečné údaje


Objem motorového oleje v motorové skříni: 4litry
Objem převodového oleje v převodovce: 0,75 litru
Objem převodového oleje v diferenciálu: 1litr
Objem vody (chladící kapaliny) v chladiči:8 litrů
Objem benzínové nádrže: cca 26 litrů (kabriolet 24)
Tlak v pneumatikách: 1,3-1,5 atm.
Akumulátor: 6V, 75Ah
Vůle ventilů: 0,2-0,25 sací a 0,25-0,3 výfukové
Rozměr spojkového obložení: Vnější průměr 190mm, vnitřní 150mm, tloušťka 3mm
Plechové díly karoserie z plechu tl. 0,8-1mm.
Osazení karburátoru (Zenith 26T):
Hlavní tryska: 70
Vyrovnávací tryska: 105
Volnoběžná tryska: 50
Tryska sytiče: 70
Toto je základní nastavení pro případ, že jsou všechny díly nové. Je samozřejmě možné jej měnit a dosáhnout tak lepšího výkonu motoru, neb nižší spotřeby. Opotřebování některých součástí (např. hřídelka klapky...), stejně tak částečné znečištění (čistič vzduchu, kanálky v karburátoru...) může výrazně ovlivnit bohatost směsi. Toto je samozřejmě možno napravit správným vyčištěním zanesených částí a složitou opravou opotřebovaných dílů. Tu však není nutno ve všech případech provádět, máme-li možnost ladit bohatost směsi pomocí záměny trysek za jiné s jinou hodnotou. Pozor! V žádném případě se nesmí zvětšovat dirky v tryskách vrtákem (jak to mnohdy spousta "šikulů" udělala za vidinou většího výkonu), protože u trysky zvětšení průměru již o 0,05 mm může být nadměrné. Zvětšíte-li dirku moc, už ji nikdy nevrátíte zpět, musíte sehnat trysku novou a to je v případě podivných trysek pro karburátory Zenith, celkem velký problém....

veteran@pascom.cz