Škoda 1202 STW

Tenhle "stejšn" byl naše vůbec první auto. Táta ho dostal od strejdy když mu bylo 20 let v roce 1971. Tehdy ještě jako Škodu 1201 STW z roku 1956. Už tenkrát byl dost shnilý a nepojízdný. Nepojízdný samozřejmě nezůstal moc dlouho, a tak se brzy proháněl po tehdejších Československých socialistických cestách. Ale ani to netrvalo dlouho. Jedné temné noci si to táta šinul lesem, ale najednou levá zatáčka a těsně za ní, nijak neosvětlená a bez odrazek, stála "Erena" (Praga RN valník) Následovalo kvílení pneumatik, smyk, tupý náraz a padající sklo. Motor "proběhnul" skrz příčnou stěnu pod palubní deskou až na sedačku, přední okno se zastavilo až těsně před korbou "Ereny" a celý stejšn byl asi o půl metru kratší. Táta naštěstí vyváznul jenom s odřeným kolenem, ale stejšňák na tom byl bledě. Rám ohnutý, motor proražený (o chladiči ani nemluvě) a karoserie na kusy. Prostě auto zralé do šrotu. Před jistou smrtí ho mohla zachránit pouze výměna většiny dílů.

Jelikož už tehdy se na "dvanáctsetjedničky" sháněly díly dost špatně, rozhodlo se, že ze Škody 1201 STW se stane Škoda 1202 STW. Na řadu přišlo shánění a opravy dílů. První byl rám a motor. Oprava mechanických dílů byla, oproti tomu co následovalo, celkem maličkost. Pak se sháněla karoserie. Jediná co se tehdy dala koupit byla z vyřazených sanitek. Ty samozřejmě byly vyřazené proto, že byly rezavé až běda. Jednu takovou táta přitáhl domů. Při sundavání z valníku se rozpadla na dva kusy. Když přišel svářeč aby pomohl s vyvařením a stál vedle karoserie, ptal se: "Tak kde je to auto, co chcete vyvařit?" Táta nesměle ukázal na stejšna. Svářeč s vytřeštěnýma očima zařval: "Cože, tohle!! To nejsem blázen!" Otočil se na patě a zmizel. Tátovi nezbývalo nic jiného, než se do toho pustit sám. Nastalo vysekávání příčné stěny za sedačou, vyklepávání nových podlah, prahů a sváření podběhů a zadních blatníků z čtverečků, obdélníčků, trojúhelníků a jiných patvarů z plechu o straně maximálně 20 cm. Dílo se zdařilo! Sice se teplem karoserie trošku smrskla, je asi tak o dva cm kratší a má placku na levém boku, ale drželo to pohromadě a to bylo hlavní. Lakování a kompletování už nemá cenu rozvádět.

Se stejšnem se od té doby jezdilo téměř bez přestání (kromě ještě jedné renovace a pár generálek motorů), v létě v zimě, až do roku 1998. Mimo jiné se podíval do Maďarska, do Německa na Rujánu, do Polska, Rakouska, ještě několikrát do Německa a nakonec taky do Itálie. Všechny tyhle "dálkové jízdy" (až na Maďarsko) absolvoval bez větších závad. Za celou dobu najezdil něco kolem 1 000 000 kilometrů a vystřídal asi pět motorů. Na podzim roku 1998 jsme s ním odjeli na chalupu a začli znovu (už potřetí) renovovat. Takové věci jako vyvařování, čištění spodku a natírání, broušení starého laku, kytování a jiné "záživné" práce, zvlášť na tak velkém autě jako je stejšn, ani popisovat nebudu. Bohužel to jde pomalu... Snad se na nás někdy usměje štěstí a bude trošku víc času.

Fotky z postupu renovace (srpen 2001)